21 Temmuz 2016 Perşembe

İngilizce tıp mı, Türkçe tıp mı?


Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere İngilizce tıp okuyan biri olarak kendi deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Öncelikle bu kıyaslamayı tarafsız yapmaya özen gösterdiğimi bilmenizi isterim. Çünkü hiçbir bölüm arasında “üstünlük” gibi bir kıyaslamanın söz konusu olmadığını, kişilere uygunluk açısından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 Fakülteye başladığım ilk dönemlerde İngilizce'de yaşadığım eksiklikleri Türkçe tıp notlarını kullanarak aşmış olmam, Türkçe bölümde ne işlendiği hakkında da bilgi sahibi olmamı sağladı. Sizleri sıkmadan, en çok sorulan sorular üzerinden açıklamak istiyorum.


-İngilizce tıp gerekli mi?
 
Tıp İngilizce okunmak zorunda değildir. Fakat tıp okuyan birinin İngilizce bilmesi gereklilik değil; bir zorunluluktur. Makale yazmak, yazılan makaleleri çevirileri beklemeksizin zamanında okuyabilmek, bilimsel çalışma yapmak, yurt dışında bulunmak gibi kendinizi geliştirmenizi sağlayacak şeyler, ancak İngilizce bilmenizle mümkündür. Unutmayın tıbbın dili İngilizcedir.
Fakat tekrar vurguluyorum, İngilizce tıp okumak zorunda değilsiniz. Ama İngilizce bilmelisiniz.

 
-İngilizce tıp çok mu zor?
 
Benim şahsi fikrim, Türkçe tıp okuyan herkesin İngilizce tıp okuyabilecek kapasitede olduğudur. Okuyup okuyamamak çabayla alakalıdır.


-Hangisini tercih etmeliyim?

Bu tamamen size kalmış. Kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüzü seçmenizi öneririm. Fakat ben tekrar tercih yapacak olsam, yine İngilizce seçerdim.


-Peki neden?

Tıp metinleri ingilizce’den çevrildiği için, çeviri hatalarıyla karşılacaksınız. Hatalı olmasa bile okuduğunuz "textbook"ta beş kelimelik bir cümlenin ikisi latince ikisi ingilizce bir tanesi ise Türkçe olacak. Ben bu kitapları okurken anlamakta sıkıntı çekiyorum. Oysa orjinal dilinde (ingilizce) okuduğunuzda cümleler size çok daha mantıklı ve anlaşılır gelecek. Fakat bu beceriyi zamanla kazanacaksınız. Zira ben de ilk okuduğumda bu bahsettiğim seviyede değildim.
 

-Dersleri yeterli seviyede anladığını düşünüyor musun?

Bu soruda “yeterli” kelimesini vurgulayarak evet demek istiyorum. Tıp çok ciddi bir konu ve evet, derinlemesine öğrenilmeli. Fakat kimse sizi birinci sınıfta okuduğunuz bilgilerle bir kişiyi muayene etmeye zorlamayacak. Zamanla edindiğiniz bilgilerle sürekli öğrendiğinizin üstüne koyacaksınız. Bu, Türkçe okurken de böyledir.
 

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha fazla merak ettiğiniz bir şey olursa yorum yazabilirsiniz.
Asla pişman olmayacağınız tercihler yapmanız dileğiyle…

 

20 yorum:

 1. Merhaba! Yazılarınızı okudum. Ben de ingilizce tıp okuyacağım sanırım Marmara Tıp Fakültesinde. Sizin okuduğunuz bolum %100 ing değil mi? Açıkçası bazı çekincelerim var ingilizce tıp okumakla ilgili. Mesela ben mezun oğrencisiyim ve kesinlikle hazırlık okumak istemiyorum. İngilizcem lisede iyiydi. Anlama konusunda skkıntılar yaşadın mı? Mesela ben intermediate duzeyinde ing biliyorum bu yeterli mi hazırlığı geçmek için. Dediğin gibi eğer kitaplarda turkçeleştirilmeye çalışılmış ingilizce kelimelerle doluysa ingilizce tıp okumak daha mantıklı bir yandan da tıp zaten zor anadilde eğitim almayarak daha da zor olurmuş gibi geliyor ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nur Efşan! Evet bölümüm %100 İngilizce. Hazırlık konusu size bağlı. Ben hazırlığı okumadım, sınava girerek geçer not aldım ve muaf oldum. Upper intermediate seviyesi İngilizce tıp için yeterli oluyor. Türkçe kitaplarda çok yüksek oranda yabancı terim var, yani Türkçe okuyan arkadaşların da işi çok zor. Onun için, karar sizin. Anlama konusunda, ilk zamanlarda çok zorlandım ve dediğim gibi Türkçe notlardan da çalıştım. Fakat zamanla alıştım, şuan çok rahat bir şekilde İngilizce makale, textbook okuyorum.

   Sil
 2. Merhaba.
  Ben de bu sene gazi tıp düşünüyorum nasipse..
  Yazınızı okudum. Gayet bilgilendirici teşekkür ederim :)
  Ben hâlâ tereddütteyim ama ingilizce- türkçe tıp konusunda..
  İngilizce kaynakların çoğu sanal ortamda var. Yani türkçe okuyup yanında ingilizce kaynağa da gerektiğinde baksak bizim için herhangi bir kayıp olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani Türkçe okuyup İngilizce kitap kullanmak da iyi bir metod. Kayıp olur mu sorusuna gelince, yani İngilizce okursanız dersleri de o şekilde işleyeceğiniz için mecbur kalacaksınız dil kullanmaya. Türkçe tıp okumak da çok zor, başlayınca belki İngilizce kitap kullanmaya üşenebilirsiniz. Ama tekrar söylüyorum, bahsettiğiniz güzel bir yöntem.

   Sil
  2. Teşekkür ederim �� Genel olarak türkçe öneriyorlar... Ben de türkçe düşünüyorum.. inşallah söylediğim yöntemi uygulayabilirim :) Tekrardan teşekkürler..

   Sil
  3. Rica ederim, dil seçimi sizin gelecekteki planlarınıza bağlı değişir. Genelde Türkçe okuyanlar Türkçeyi, İngilizce okuyanlar İngilizceyi önerir :)) Umarım yardımcı olabilmişimdir, rica ederim.

   Sil
 3. tıp fakültelerin %100 ingilizce olduğunu nerden bakıyoruz acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yıl ösym güncel tercih kılavuzu yayınlıyor, orada bölüm isimlerinin yanında %100 ingilizce, %30 ingilizce veya türkçe gibi belirtiyorlar

   Sil
 4. Peki ingilizce tıpa girdiğimizde bir sene ingilizce eğitmi veriliyormu ben veriliyor diye duydum aynı zamanda bu ingilizce yeterli oluyor mu ? Konuşmayı ve anlamayı tam çözebiliyor muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınav yapılıyor. Muafiyet sınavını geçenler fakülteye başlıyor, muaf olamayanlar 1 sene hazırlık eğitimi alıyor. Konuşamayan ve anlamayan bir kişinin muafiyet sınavını geçebilmesi pek mümkün değil.

   Sil
 5. Merhaba ben de bu sene marmara tıp yazmayı düşünüyorum. Ama ingilizce tıp için şöyle söylüyorlar gerçekten hocaların kaliteli bir şekilde eğitim verebiliyor olması gerekliymiş. Hiçbir zaman türkçe tıp kadar detaylı öğretemezlermiş. Siz hangi üniversitede okuyorsunuz ve böyle hissettiğiniz oldu mu? Çünkü bu çok ciddi bir konu ve kimsenin hayatıyla oynamak istemem. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiçbir zaman türkçe tıp kadar detaylı öğrenemezlermiş kıyaslamasını, muhtemelen ingilizce tıp okumamış biri söylüyordur. İlk üç sene teorik eğitimi ingilizce alıyorsun güzel kardeşim. Ve 3 senede toplam 19 komite sınavına, 3 final sınavına (minimum) giriyorsun. (Hatta aynı fakültede HOCALAR ortak ise SORULAR yüzde yüz AYNI oluyor. Yani bir sorunun türkçesi türkçe sınıfa ingilizcesi ingilizce sınıfa soruluyor) Dolayısıyla, eğer öğrenemediysen zaten sınavı geçemezsin sınıfta kalırsın... Son üç sene klinik eğitimi türkçe alıyorsun ki hastalarla karşılaştığın muayene yaptığın dönem bu dönem. Emin ol ben de kimsenin hayatıyla oynamak için tıp okumuyorum. İngilizce bilmeyen biri için bunu anlayabilmek zor. Çünkü insanlar diğer kişileri de kendi gibi sanıp anlamadığını düşünüyor. Oysa ingilizce bilen biri için karşındaki hocanın kemik yerine bone demesi, kalp yerine heart demesi, drenaj yerine drainage gemesi, miyokard enfarktüsü yerine myocardial infraction demesi onun öğrenemediği anlamına gelmez. Sevgiler :)

   Sil
 6. Sorduğum bir kaç kişi ingilizce tipta da bazı hocalar uğraşmayıp turkce anlatıyor dedi ama doğruluk payı var mı ya da aybü de nasıl acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı okullarda duydum ancak bizim okulda yüzde 20 oranında minimum yabancı öğrenci olduğundan böyle birşey mümkün değil, özellikle ilk iki yılda. Üçüncü seneden sonra Türkçe öğrenme zorunlulukları var, bizim de klinik Türkçe terimlere aşina olmamız için arada klinik hocalarının Türkçe konuştuğu oluyor ama ara ara.

   Sil
 7. İngilizce tıp okumak için ingilizcenin fakülteye girmeden önce de iyi olması gerekiyor mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İng iyi ise daha faydalı olacağını düşüyorum. Ama ingilizcesi çok kötü olup hazırlıktan sonra ingilizce tıp okuyan çok arkadaşım var ve gayet de güzel okuyorlar :)

   Sil
 8. Ing tıplarda 6 yıl boyunca da ing mi görülüyor yoksa son iki yıl derslerin Türkçeye çevrilmesi gibi bir şeyi var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğiniz gibi ilk üç sene teorik, 4-5 staj eğitimi görülüyor ve da intörn oluyorsunuz. İlk üç pratikte yüzde yüz ingilizce.4-5 te staj hastanede yapıldığından, hastalar Türk olduğundan tabiki Türkçe konuşuyorsunuz ancak teorik aldığınız dersler ingilizce oluyor, ama Türkçe de anlatıldığı olabiliyor bu senelerde. Sınavlar yine ingilizce olmaya devam ediyor. Son sene zaten intörn doktorsunuz yani amacınız hastanede çalışmak. Ne tür sınavlar var bilmiyorum şuanda ancak bu kadar sene okuduktan sonra ingilizce veya türkçe olmasının fark yaratacağını sanmıyorum

   Sil
 9. merhaba ben ceren bu sene aybü tıp ingilizcesi gelecekmiş gibi gözüküyor benim ingilizce seviyem orta.Sormak istediğim okullar açılmadan ingilizce adına bir şeyler yaptın mı? yani öenerebileceğin bir şeyler var mı? Bu arada eğer aybü gelirse tanışmayı çok isterim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ceren, ben sadece kendimi test etmek amaçlı bir 4 aşamalı muafiyet sınavı örneği çözmüştüm, hatta tamamını bile çözmedim diyebilirim, bunun dışında bie şey yapmadım. Ben mevcut ingilizceni muafiyette test etmeni gerekirse hazırlık okumanı öneririm. Hazırlığı atlarsan ingilizcen dersler ile de oldukça gelişecektir, kazandıysan tebrik ederim okulda görüşmek üzere sevgiler

   Sil